Logo Logo
Vyberte si ten správny parfum
  • 01.02.2019
  • Vyberte si ten správny parfum

Vyberte si ten správny parfum

Možno by sa zdalo, že parfumy sú výdobytkom modernejších dôb, no opak je pravdou. Ženy sa vždy chceli páčiť mužom, a tak vo svojich škatuľkách uchovávali nielen prvé líčidlá, ale i parfumy. Vône boli kedysi mimoriadne cenené, miestami dokonca drahšie než zlato.

Samotné slovo parfum je staršie viac ako 4 tisícročia a je odvodené z latinského „per parfum“ čo znamená „prostredníctvom dymu“. Prvé fľaštičky s voňavou vodou boli vyrábané kňazmi v starovekom Egypte a celý výrobný proces prebiehal manuálne; aj preto bol výsledný produkt tak predražený.

V súčasnosti máme na trhu tisíce parfumov takže je skutočne ťažké vybrať si tú správnu vôňu. Výberu venujte patričnú pozornosť lebo ako iste viete, parfum odráža a zvýrazňuje vašu osobnosť. Ideálne je mať ich po ruke hneď niekoľko, aby ste mali iný na večierky a iný na každý deň.

Pár zaujímavostí

Chystáte sa vybrať si nový parfum? Ak áno majte na pamäti, že váš čuchový zmysel je najslabší ráno a zlepšuje sa postupom času pretože je nútený „zobudiť sa“ a vnímať podnety okolo. Najvhodnejšie je tak zastaviť sa do parfumérie napríklad počas obedňajšej prestávky alebo po práci.

Pokiaľ sa vám zapáčil kamarátkin parfum a chystáte sa zaobstarať si rovnaký pamätajte, že na vás môže voňať odlišne. Každá pokožka je totiž iná a má svoju charakteristickú, vlastnú vôňu. Na tú potom nanášate parfum, takže výsledný efekt musí byť zákonite individuálny. Odlišnosti síce nie sú veľké, ale netreba ich podceniť.

O ambre, jednej z najčastejších zložiek parfumu, ste už určite počuli. Možno ale neviete, že to pôvodne boli zvratky veľrýb, ktoré len tak plávali na hladine. Časom sa však skúmali ich vlastnosti a začali sa používať ako jedny z najlepších stabilizátorov pre parfumy. Nepríjemné pocity z tejto informácie už ale nemusíte mať – ambra sa dnes vyrába už len synteticky.

Hľadáte zvodnú vôňu, ktorá by splnila funkciu tajomného afrodiziaka a z vás by sa stala bohyňa večierka? Odborníci na vône tvrdia, že by ste v takom prípade mali siahnuť po pižme. Podľa nich totiž práve pižmo pôsobí v parfume zmyselne a zvodne pre opačné pohlavie. Vyskúšajte!

História parfumov

História parfumov je skutočne veľmi bohatá. Zmienky o vonných olejoch boli nájdené už v prastarých hinduistických textoch, takže sa ľudia snažili navoniavať v podstate od nepamäti. Dôkazy o ich výrobe pochádzajú až zo staroveku, konkrétne z Egypta a Mezopotámie. Odtiaľ sa potom dostali do Perzie a Ríma. Zo starej Indie zas pochádza nespočetné množstvo ingrediencii, ktoré sa v parfumoch používajú prakticky dodnes.

Nie je tomu tak dávno čo sa podarilo archeológom odhaliť na Cypre najstaršiu výrobňu parfumov na svete. Zachovalo sa viac ako 60 nádobiek v ktorých sa pravdepodobne mixovali prísady. Neskorší rozbor ukázal, že sa najčastejšie používali bylinky a korenie.

Svoje miesto v histórii parfumov zaujal aj prvý arabský filozof Al Kindi. Jeho zameranie bolo v tých časoch mimoriadne široké – venoval sa napríklad astrológii, matematike, lekárstvu či teológii.

Veľkou škodou však je, že len málo z jeho prác zostalo zachovaných až dodnes. Pre parfumový priemysel boli významné nielen jeho rozsiahle experimenty s rastlinnými pachmi, ale predovšetkým kniha o parfumoch ktorá obsahuje okolo 100 receptov určených k výrobe parfumov, vonných olejov, a dokonca i návody na namiešanie imitácii drahých ingrediencii.

Nesmieme zabudnúť ani na učenca Avicenna. Ten ako prvý popísal presný postup destilácie a jeho návod sa v menších obmenách používa najmä pri luxusných parfumoch dodnes.

Katarína Medicejská, francúzska kráľovná, začala éru parfumov vo Francúzsku v okamihu ako sa nasťahovala k svojmu manželovi Henrichovi II. Do kráľovského dvora si totiž z domoviny priniesla nielen nespočetné množstvo oblečenia, ale i osobného výrobcu parfumov s celou jeho dielňou. Tak sa výroba voňaviek rozšírila aj do Francúzska.

Cisárovná Jozefína zas vniesla nové prísady. Prišla na to, že sa v parfumoch dá užitočne použiť aj vanilka a škorica.

Parfumom podľahla nielen slávna Kleopatra

Kleopatra, žena ktorej sa pripisuje ženský šarm, bola známa svojimi kozmetickými úpravami ktoré na iných ženách vôbec neboli tak bežné. Už vtedy poznala čaro líčenia očí a s obľubou sa starala o svoju pleť a telo. A práve k tejto starostlivosti o pokožku patrili aj parfumy. Rada sa nimi navoniavala aby potom získala sebavedomie a posilnila samu seba pri zvádzaní. Chcela sa mužom jednoducho páčiť, a zjavne sa jej darilo.

Svoje o vôňach vedela aj Nefertiti, ktorá pravidelne používala rozličné vonné oleje vyrobené zo vzácnych kvetov a santalového dreva.

Veľký dvor kráľa Ľudovíta XV. bol prezývaný aj dvor parfumov pretože na ňom takmer všetko voňalo. Ľudovít XV. nechával navoniavať príjemnými vôňami skoro všetko – nielen rukavice ktoré nosil každý deň, ale i všetko oblečenie, svoju izbu, celý dvor a kúpeľňu.

Z pánov nemôžeme vynechať slávneho Napoleona. Tento muž rád používal na zvýraznenie svojej mužnosti predovšetkým kolínske vody.

Hygienická osveta

Nie je žiadnym tajomstvom, že vtedajšia smotánka síce holdovala luxusu, no osobná hygiena pre nich nebola vôbec tak dôležitá. Dlhé vidlicové ozdoby vo vlasoch žien mali nielen okrasný charakter, ale predovšetkým sa nimi pohli poškriabať pretože z nedostatočného umývania vlasov dostávali vši. Vejáre, ktorými sa zvykli bežne ovievať, slúžili hlavne na maskovanie nepríjemného zápachu z úst ktorý bol spôsobený zanedbanou hygienou úst a zubov. V tomto období sa viac než kedykoľvek predtým hlásili o slovo parfumy. Šľachta a iná smotánka ich používala s veľkou obľubou lebo zistili, že sa ostrejšími vôňami dokáže prekryť pach. Výroba parfumov a iných vonných vôd tak prežívala svoje zlaté časy.

Hygienická osveta prišla až v 18. storočí. Na rad prišlo konečne mydlo, ktoré postupne zastávalo dôležité miesto v kúpeľniach. Je ale nutné podotknúť, že aj keď bohatší spoznali jeho čistiace a voňavé účinky, predsa len mal parfum stále mocenské postavenie a niektoré vône boli dokonca drahšie než šperky a iné cennosti.

Súčasnosť

Priemyselná revolúcia priniesla zásadné zmeny aj vo svete parfumov. Metóda extrakcie sa postupne menila a prírodné prísady sa začali vymieňať za umelo vyrobené esencie. Vďaka syntetickej výrobe sú parfumy nielen menej náročné na výrobu, ale sú zároveň aj cenovo dostupnejšie a vieme ľahšie vyrábať stále nové a nové vône.

Náš trh je momentálne doslova presýtený vôňami a je náročné vybrať si ten správny parfum odpovedajúci požiadavkám konkrétnej osoby. Pre ľahšiu orientáciu máme druhy a typy vôní.